Enter your keyword

MONTESSORİ EĞİTİMİ

MONTESSORİ EĞİTİMİ

Ümraniye Birey Koleji Anaokulu bölümü tarafında kaleme alınmış makalemizi aşağıda bulabilirsiniz.Bu konu da daha ayrıntılı bilgi için çok severek takip ettiğim montessori alanında uzman olan bu siteye de bakabilirsiniz.

İtalya’nın ilk kadın doktoru, pedagog ve antropoloji profesörü Maria Montessori 1870-1952

Her bir çocuğun bireyselliğine azami ölçüde uyan bir pedagoji geliştirir.

Bu, çocuğun bireysel becerilerine ve ilgi alanlarına, bireysel öğrenme hızına ve karakter özelliklerine uygun bir pedagojidir.
6.Ocak.1907 Montessori ilk çocuk evini kurar: Casa dei Bambini;  engelli olmayan çocuklarla çalışmalarında yaptığı gözlemlerde çocukların nelerden hoşlandıklarını ve nelerden hoşlanmadıklarını saptar.

Ümraniye Birey Koleji Anaokulu Eğitimi
Montessori eğitiminin temeli;
Çocuğun bağımsız olmasını sağlar. Montessori eğitimi çocukların duyusal ve toplumsal gelişimlerini destekler. Sorumluluk sahibi toplumda ki bireylere saygılı ve uyum içinde kendine saygısı olan sabırlı ve erdemli bireyler yetiştirir. Montessori eğitiminde, Çocuk çalışmalarında seçme özgürlüğüne sahiptir, gerçek hayatla ilişkiler kurulur, ortamın gerçeklik ve doğal olması büyük önem arz eder. Kullanılan materyalin çekiciliğine, albesine çok fazla özen gösterilir. Materyalin temizliği, bütünlüğü, renk uyumu çok önemlidir.

  • Montessori çocukların ödüllerden, cezalardan, yetişkin tarafından programlanmış eğitimden, oyuncaklardan, şekerlemelerden, öğretmen masasından, toplu derslerden hoşlanmadıklarını,
  • Özgür seçimden, hatalarını kendilerinin denetiminden, hareket etmekten, sessizlikten, sosyal ilişkilerini kendileri tarafından kurulmasından, çevrenin düzenli ve temiz olmasından,özgür faaliyete dayalı bir disiplinden,kitapsız okuma ve yazmadan alıştırmaların tekrarından,hoşlandıklarını gözlemledi.

BİREY KOLEJİNDE MONTESSORİ EĞİTİMİ

Ümraniye Birey Koleji olarak biz; her çocuğun özel, tek, kendine has ve insanların mimarı olduğu bilincinde,
Montessori yöntemleriyle çocuklar eğlenmenin hazzıyla ve araştırma arzusuyla çalışmalarına olanak sağlıyor,
Öğrencilerimizin deneyimlerini mutlaka kendisi, tecrübe ederek yaşayarak, bireysel öğrenme ile kazanmalarına destek veriyoruz.
Montessori Eğitiminin temel taşlarından birisi hazırlanmış çevredir. Okul öncesi sınıflarımızdaki  materyaller çocukların erişebileceği, masa, sandalye ve dolaplar kullanabileceği kadar küçük ve uygun boyuttadır çocuğun istediği materyali seçmesine imkan sağlar.
Çocuğun kişiliğini oluşturması için özgürlük tanıyan, kişiliğinin gelişim sürecini destekleyen, çocuğun kendi onuru içerisinde bireyselleşmesi ve sosyalleşmesini ciddiye alan, bireye özgü adil bir eğitim ortamı sağlıyoruz.

Yorum Yok

Yorum Yaz

Your email address will not be published.